TLT võtab esimesena Eestis püsivalt kasutusele elektribussid
AS Tallinna Linnatransport jätkab ühissõidukipargi üleviimist keskkonnasõbralikele sõidukitele ja võtab Eestis esimesena kasutusele elektribussid. Läinud aastal välja kuulutatud riigihanke võitja Solarisega sõlmitud leping näeb ette 15 elektrisõiduki soetamist, lisaks on optsioon veel 15 bussile. Tallinna saabuvad esimesed 15 elektribussi 17. aprillil, liinidele jõuavad need mais. Lõppemas on ka tööd elektribusside teenindamiseks vajaliku laadimistaristu rajamisel, mis peab sobima põhjamaistesse tingimustesse ning võimaldama muuhulgas ka kombineeritud laadimist.
Tallinna Linnatranspordi juhatuse liikme Kaido Padari sõnul on ettevõtte keskseks strateegiliseks eesmärgiks muuta ühistransport keskkonnasõbralikuks ning elektribussid tähistavad selles valdkonnas uue ajastu algust. „Lisaks biometaani kasutavatele bussidele, mis hetkel moodustavad meie veeremist valdava osa, alustame üleminekut nullemissiooniga elektrisõidukitele. Selle käigus saame hindamatu kogemuse, kuidas elektribuss meie ilmastikus käitub, millised on selle sõiduomadused ja sõitjamugavus,“ selgitas Padar.
Padar kinnitas, et kuna aastas läbivad ühissõidukid Tallinnas rohkem kui 36 miljonit kilomeetrit, avaldab iga uuendus linnapildile olulist mõju. „Tänu elektribussidele vähenevad ka ettevõtte kulud, kuna busside keskmine energiavajadus moodustab 1,20 kWh, mis praeguste elektri- ning kütusehindade võrdluses lubab selget kokkuhoidu,“ lisas juhatuse liige. „Meie töö ei lõpe pelgalt elektribusside liinile toomisega, vaid nende otstarbekas, majanduslikult põhjendatud ning vajaduspõhine kogukonna huvides rakendamine, nõuab ka tugisüsteemide arendamist ning ettevõtte struktuuride oskusteabega kindlustamist. Tegeleme sellega edukalt ning oleme valmis oma kogemusi jagama teiste transpordiettevõtetega, et moodne elektriveerem jõuaks ka muude Eesti linnade tänavaile,“ ütles Padar.
Tallinna trammid ja trollid sõidavad 100% taastuvelektril ning ka elektribussid hakkavad kasutama puhast energiat. Elektribusside soetuseprojekti maksumus on 10,3 miljonit eurot, millest 2,6 miljonit katab Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toetus.