Tallinna tramm tähistab 135. juubelit suure rahvapeoga
Tallinna tramm tähistab 135. juubelit suure rahvapeoga
1888. aastal hobutrammiliiniga Viru väljak-Kadriorg regulaarset liiklust alustanud Tallinna trammil täitub käesoleval kuul 135. tegutsemisaasta. 26. augustil tähistab AS Tallinna Linnatransport seda olulist tähtpäeva kell 12.00 Kopli depoos (Kopli 118) algava meeleoluka rahvapeoga, millele eelneb Vana-Lõuna ringilt läbi linna Koplisse suunduv vanatrammide paraad.
TLT juhatuse liikme Kaido Padari sõnul on tramm Tallinnale sama märgiline sümbol nagu staarlinnavaht Vana Toomas Raekoja tornis või pealinna siluetti ilmestav Oleviste pilvisse pürgiv tipp. „Trammisõit seondub tervetele põlvkondadele pealinlastele turvalise kohalejõudmise ja sõidurõõmuga ning ei maksa imestada, et sellisena on tramm pälvinud arvukates arvamusküsitlustes tõelise rahva lemmiku tiitli,“ selgitab Padar trammitähtpäeva olulisust pealinnale ja selle elanikele.
Trammiajastu algas Tallinnas 24. augustil 1888, kui alustas sõitmist esimene hobutramm. Järgmised 30 aastat kulgesid trammid Narva, Tartu ja Pärnu maanteel ning jõuallikaks jäi kaeramootor. 1915. aastal hakkasid aurutrammid vedama Koplis Balti Laevatehase töölisi ning sündis Kopli suunaline trammiühendus. Esimesed elektrijõul liikuvad trammidilmusid Tallinna tänavaile 28. oktoobril 1925. Praegune trammitaristu kujunes välja 1955. aastaks, püsides suuremate muutusteta tänaseni.
„Trammi 135. juubeli aastal on Tallinna tramm alustanud uut jõulist uuenemist, mis toob Vanasadama trammiliini valmimisel juurde pea 2,5 kilomeetrit vastset rööbasteed ning ühendab ühtsesse trammivõrku kõik peamised transpordisõlmed – Balti jaama, Vanasadama, Bussijaama, perspektiivse Rail Baltica terminali ja Lennujaama,“ avab Padar trammiliikluse perspektiive. „Meil on põhjust tähistada trammi aastapäeva, sest vaatamata soliidsele vanusele on meie tramm suurepärases vormis ning tahame seda ka linlastele näidata,“ lisab TLT juhatuse liige.
26. augustil toimuv Tallinna tramm 135 pidu algab paraadiga, kus osalevad sellised haruldused nagu 1936. aastast pärit eritramm T-11, millele järgneb 1988. aastal renoveeritud hobutrammi vagun TLT puhkpilliorkestriga. Samuti näeb paraadil 1951. aastal Ilmarise tehases ehitatud lihvimis-harjamistrammi T-4, 1963. aastast pärit manöövertammi, harjamis-lihvimistrammi 1965. aastast ning veel mitmeid haruldasi trammikaunitare. Paraad algab Vana-Lõuna trammiringilt kell 10.30 ning seda on oodatud tänavaile uudistama kõik huvilised.
Kopli depoo avab linlastele uksed kell 12.00 ning seal saab nii vanu väärikaid kui ka tänapäeval kasutusel olevaid tramme uudistada nii väljast kui seest. Depoo siseruumides demonstreeritakse filmiprogrammi ning trammis sõites saab läbida trammipesula. Jagatakse spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud sõidutalonge, mida on võimalik nostalgiat äratavates kompostrites märgistada ning jagatakse Tramm 135 aastapäevatrükist, ülevaatega Tallinna trammi muljetavaldavast ajaloost.
Pidumeeleolu aitab ülal hoida kontsertkava depoo välialale püstitatud laval, kus astuvad üles mitmed muusikud, kelle auks on nimetatud tallinlasi teenindavad muusikatrammid.
Kell 12.00 alustab kontserdiga TLT puhkpilliorkester
12.30 esineb lõõtsamaestro Heino Tartes koos sõpradega.
13.30 laulab lastekoor Ellerhein kammerkoosseis.
14.30 astub lavale rahva lemmik igihaljas Anne Veski.
15.15 esitab Jaak Joala laule Kaur-Erik Pääsuke.
16.00 tuleb lavale üllatusesineja, pannes päevale vapustava punkti.
Lisaks huvitavatele tegevustele depoos ning nauditavale kontsertprogrammile väljuvad Kopli lõpp-peatusest ajalootrammi tuurid, mida TLT korraldab koostöös Tallinna Linnamuuseumiga ning kuhu saab registreerida muuseumi kodulehel www.linnamuuseum.ee
Kogu programm on linlastele tasuta.