Juuni algusest jõuavad TLT elektribussid liinidele
Aprillis jõudsid Tallinnasse 15 uut keskkonnasõbralikku elektribussi, mis on nüüdseks läbinud testsõidud ning alustavad tööd liinigraafikutel juba juuni esimestel nädalatel. Uued bussid asuvad teenindama liine nr 4, 10, 16, 21A, 45 ja nr 36 liini laupäeviti ja pühapäeviti.
Täna, 23. mail toimus elektribusside pidulik esitlus, mille avasid linnapea Jevgeni Ossinovski ja abilinnapea Kristjan Järvan. Lisaks võtsid sündmusel sõna busside tootja Solaris Bus & Coach esindaja Michal Brzezinski, Keskkonnainvesteeringute keskuse tegevjuht Andrus Treier ja TLT teenindusdivisjoni direktor Hannes Falten. Sündmus kulmineerus piduliku lindi läbilõikamise tseremoonia ja esimese ühise elektribussi sõiduga, millega tervitati uut ajastut Tallinna ühistranspordis.
Elektribusside soetamine ja vastava laadimistaristu rajamine Kadaka tee 62a bussiparki ning Väike-Õismäe lõppjaama on üks TLT strateegilistest eesmärkidest lähiaastateks, mis näeb ette veeremi kaasajastamise ning tänaste diiselbusside asendamise keskkonnasõbraliku ja kaasaegse alternatiiviga. Täna on TLT-s sõitjaid teenindamas 350 biogaasibussi, 192 diiselbussi ja 41 sotsiaaltranspordi bussi. Elektritranspordis teenindab sõitjaid 65 trammi ning 42 trolli. Kogu elektritransport liigub 100% roheenergial.
„Eesti esimeste püsivalt sõitjaid teenindavate elektribusside liinile jõudmine on järjekordne suur samm keskkonnasõbralikuma ühistranspordi suunas Tallinnas,“ kommenteeris juhatuse liige Kaido Padar. Selliste uuendustega on võimalik pakkuda sõitjatele paremat teenust ning populariseerida ühistranspordi kasutamist, sest see võimaldab linnas liikuda mugavalt, turvaliselt ning säästab ühtlasi raha ja keskkonda. “Elektribusside kasutuselevõtt aitab hoida ettevõttel kokku kütusekuludelt ning investeering laadimistaristusse annab meile paindlikkuse tulevikus uusi elektribusse juurde osta,“ selgitas Padar.
Poola bussiettevõtte Solaris Bus & Coach poolt toodetud 15 elektribussi on kuni 70 reisijale mõeldud Solaris Urbino 12 Electric bussid, mis on madalapõhjalised, varustatud elektroonse invarambi, spetsiaalse ratastooli ja vankri kohaga. Bussidesse on integreeritud kaasaegne kaamerasüsteem ja pimenurgaandurid. Neile annab unikaalse ilme küljepeeglite puudumine, mida asendavad kaasaegsed kaamerad ja liiklusandurid, mis aitavad juhil paremini jälgida liikluses toimuvat, suurendades sellega bussiga sõitjate ja kaasliiklejate turvalisust.
Kadaka tee bussiparki ja Väike-Õismäe lõppjaama rajati spetsiaalne elektribusside laadimistaristu, mis koosneb 15 pistiklaadijast ja 2 pantograaflaadijast. Elektrilaadijad on toodetud ettevõtte MEDCOM Sp. z o.o. ja püstitatud ettevõtte Montreco OÜ poolt.
Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) toetab elektribusside ja laadimistaristu projekti 2,6 miljoni euroga.
Vaata ka videot elektribussidest: https://www.youtube.com/watch?v=RaKY93_fq78